
- O naszym miodzie -
Pszczelarstwo na Syberii
Na początku XXI wieku, ciężko jest wyobrazić sobie, że ponad 200 lat temu na ogromnym terenie rozpostartym od gór Uralskich do Oceanu Spokojnego nie było pszczół miodnych.
Historia pszczelarstwa na Syberii rozpoczęła się w roku 1786, kiedy dowódca garnizonu wojskowego w Ust-Kamienogorsku pułkownik N. F. Arszeniewski dostarczył z Kijowa do wsi Bobrowka niedaleko Ust-Kamienogorska 12 uli z pszczołami miodnymi. Stamtąd rozpowszechniły się one po całym Ałtaju, a następnie po całej Syberii.
Trudny klimat Syberii jest ostro-kontynentalny, bardzo ostre i długie okresy zimowe gdzie średnia wysokość pokrywy śnieżnej wynosi 80-100 cm a śnieg pozostaje średnio 190-197 dni, natomiast ciepłe krótkie lata powodują, że pszczoły na Syberii musiały zaadoptować się do tego niesprzyjającego klimatu, by przeżyć. Pomogły im w tym rośliny adaptogenne Ałtaju i Syberii. Pszczoły żyjące na Ałtaju i Syberii spożywające nektar z roślin adaptogennych wytworzyły całą gamę związków czynnych dla utrzymania odporności, które to związki pozostawiają w miodzie. Tym samym miód ałtajski stał się wyjątkowy i sławny na całą Rosję i kraje sąsiadujące.
Dlaczego nasz miód?
Pszczoły zbierają miód z unikalnych roślin które rosną w niezwykle niesprzyjających warunkach, przez co wytwarzają znacznie więcej składników aktywnych . Znane są na Świecie ze swych właściwości zdrowotnych.
Miód gryczany działa bakteriobójczo, goi rany i zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów. Szczególnie cenione jest działanie miodu gryczanego w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia. Miód gryczany jest jednym z najwartościowszych miodów. Znane są zwłaszcza jego właściwości lecznicze.
